Handmade Art & Craft
Bine ai venit!

Ne bucuram ca ai decis sa te alaturi comunitatii noastre!
Daca ai ajuns pe acest forum inseamna ca apreciezi tot ceea ce inseamna handmade.
Prin conectare ai sansa sa ajungi la mult mai multe informatii decat in acest moment ca si vizitator!

Intra, cu siguranta aici iti vei face multi prieteni care au aceleasi hobby-uri ca si tine!

Echipa Accesoriimargele !
Handmade Art & Craft
Bine ai venit!

Ne bucuram ca ai decis sa te alaturi comunitatii noastre!
Daca ai ajuns pe acest forum inseamna ca apreciezi tot ceea ce inseamna handmade.
Prin conectare ai sansa sa ajungi la mult mai multe informatii decat in acest moment ca si vizitator!

Intra, cu siguranta aici iti vei face multi prieteni care au aceleasi hobby-uri ca si tine!

Echipa Accesoriimargele !
Handmade Art & Craft
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Handmade Art & Craft

Arta si inspiratie!
 
AcasaAcasa  Despre "Martisor" Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Like/Tweet/+1
Cei mai activi postatori ai lunii
Niciun utilizator
Parteneri
Ultimele subiecte
» Targ handmade 22-23 noiembrie 2014 bucuresti
Despre "Martisor" EmptyMier Noi 12, 2014 2:38 pm Scris de Anaissewing

» Margele unicat din argila
Despre "Martisor" EmptySam Aug 09, 2014 11:37 pm Scris de Vizitator

» Bine ai venit !
Despre "Martisor" EmptySam Iul 26, 2014 8:53 am Scris de andra_ruxandra

» Targ handmade de vara 27-28iunie
Despre "Martisor" EmptyLun Iun 09, 2014 9:45 pm Scris de accesoriimargele

» Targ For The Love Of Fashion 17-18mai The Vintage Pub
Despre "Martisor" EmptyVin Apr 18, 2014 4:38 am Scris de Anaissewing

Subiectele cele mai vizionate
Adevarul despre handmade
Cum ne pregatim pentru targuri!
Ghid util infintare PFA.
Bijuteriile mele
Nume forum
Colier Handmade Closet
Arta de a decupa hartia
Programe de optimizare fotografii
Trandafiri din satin - handmade
Papusi handmade!
Cine este conectat?
În total sunt 5 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 5 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 70, Sam Dec 21, 2019 3:27 am
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola

 

 Despre "Martisor"

In jos 
AutorMesaj
accesoriimargele
Admin
Admin
accesoriimargele


Mesaje : 141
Data de inscriere : 15/01/2014
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Despre "Martisor" Empty
MesajSubiect: Despre "Martisor"   Despre "Martisor" EmptyLun Feb 03, 2014 2:02 am

Este o veche sarbatoare romaneasca pentru a anunta inceputul primaverii 1 Martie. Simbolic aceasta este corelat cu femeile, fertilitatea, inceputul unui alt sezon bogat si plin de viata.
Aceasta traditie este autentic Romaneasca si se regaseste pe toate teritoriile locuite de romani si aromani. Acest simbol poate fi regasit si in Bulgaria, iar in alte tari putem gasi ceva similar in Albania, Grecia cat si Italia.
Numale Martisor este diminutivul de Mart - nume popular vechi pentru luna martie, literar inseamna "micul martie".
Martisoarele sunt toate obiectele decorative legate cu un snur rosu cu alb oferite in data de 1 martie femeilor. In alte zone snurul de martisor putea fi negru -alb sau albastru -alb.
Oferirea acestui mic obiect este un obicei vechi si se crede ca cel /cea care va purta martisorul va fi sanatos si puternic tot anul.
Poate fi purtat atat de femei cat si de barabti, in piept aproape de inima pana in ultima zi a lunii martie atunci cand este legat de ramurile unui pom fructifer ( obicei ce se regaseste inca in Romania). In vremuri apuse de acest snur se lega un banut de aur sau argint si se purta la gat, apoi cu acest banut erau cumparate vin si branza dulce. Conform traditiei credinta era ca fetele vor ramane frumoase si albe ca branza si rumene ca vinul rosu pe durata intregului an.
In timpurile moderne si in zonele urbane martisorul a pierdut o mare parte din aceste semnificatii si a devenit un simbol al prieteniei si a iubirii, al aprecierii si respectului.Firele negre si albastre au fost inlocuite cu cel rosu . Insa in zonele rurale si acum gasesti femei care realizeaza din lana vopsita snururile si ciucurii. Iar daca cauti cu siguranta gasesti si acum acele snururi negre cu alb care apara impotriva raului pe purtator.
Sus In jos
http://www.breslo.ro/Shop/accesoriimargele
 
Despre "Martisor"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre metalele pretioase
» Despre pietrele pretioase
» Adevarul despre handmade
» Targ martisor 24.02 - 09.03 2014
» Targ de martisor 28 februarie - 02 martie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Handmade Art & Craft :: Martisoare handmade-
Mergi direct la: