Handmade Art & Craft
Bine ai venit!

Ne bucuram ca ai decis sa te alaturi comunitatii noastre!
Daca ai ajuns pe acest forum inseamna ca apreciezi tot ceea ce inseamna handmade.
Prin conectare ai sansa sa ajungi la mult mai multe informatii decat in acest moment ca si vizitator!

Intra, cu siguranta aici iti vei face multi prieteni care au aceleasi hobby-uri ca si tine!

Echipa Accesoriimargele !
Handmade Art & Craft
Bine ai venit!

Ne bucuram ca ai decis sa te alaturi comunitatii noastre!
Daca ai ajuns pe acest forum inseamna ca apreciezi tot ceea ce inseamna handmade.
Prin conectare ai sansa sa ajungi la mult mai multe informatii decat in acest moment ca si vizitator!

Intra, cu siguranta aici iti vei face multi prieteni care au aceleasi hobby-uri ca si tine!

Echipa Accesoriimargele !
Handmade Art & Craft
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Handmade Art & Craft

Arta si inspiratie!
 
AcasaAcasa  Argint tibetan Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Like/Tweet/+1
Cei mai activi postatori ai lunii
Niciun utilizator
Parteneri
Ultimele subiecte
» Targ handmade 22-23 noiembrie 2014 bucuresti
Argint tibetan EmptyMier Noi 12, 2014 2:38 pm Scris de Anaissewing

» Margele unicat din argila
Argint tibetan EmptySam Aug 09, 2014 11:37 pm Scris de Vizitator

» Bine ai venit !
Argint tibetan EmptySam Iul 26, 2014 8:53 am Scris de andra_ruxandra

» Targ handmade de vara 27-28iunie
Argint tibetan EmptyLun Iun 09, 2014 9:45 pm Scris de accesoriimargele

» Targ For The Love Of Fashion 17-18mai The Vintage Pub
Argint tibetan EmptyVin Apr 18, 2014 4:38 am Scris de Anaissewing

Subiectele cele mai vizionate
Adevarul despre handmade
Cum ne pregatim pentru targuri!
Ghid util infintare PFA.
Bijuteriile mele
Nume forum
Colier Handmade Closet
Arta de a decupa hartia
Programe de optimizare fotografii
Trandafiri din satin - handmade
Papusi handmade!
Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 70, Sam Dec 21, 2019 3:27 am
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola

 

 Argint tibetan

In jos 
AutorMesaj
accesoriimargele
Admin
Admin
accesoriimargele


Mesaje : 141
Data de inscriere : 15/01/2014
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Argint tibetan Empty
MesajSubiect: Argint tibetan   Argint tibetan EmptyDum Ian 19, 2014 8:58 am

 Materialul de bijuterii numit si  argint Tibetan , se refera la metalul folosit de artizanii din Tibet si Nepal la confectionarea bijuteriilor cu specific traditional. Acest metal  este un aliaj maleabil, din Epoca Bronzului, care are un punct foarte jos de topire fata de alte metale,  este format din cupru, antimoniu (stibiu), bismuth si  argint pur  (in cantitati foarte mici). Argintul Tibetan are aspect de argint invechit, putin negricios. Este un aliaj similar cu alpacaua.


De remarcat argintul tibetan nu are in componenta argint pur, sau cantitatile utilizate sunt foarte mici, de aici si preturile scazute la furniturile " argint tibetan".


Referitor la argintul 925!


Argintul sterling 925  este un metal popular pentru bijuterii si obiecte decorative. Argint sterling  este un aliaj de argint, care constă in 92,5% argint pur și 7,5% din alte metale, de obicei, de cupru. Argintul fin (99,9% pur), de obicei este prea moale pentru pentru a putea fi folosit in confectionarea obiectelor. Combinat cu, cuprul isi mentine cularea argintie , în timp ce creșterea duritatea sa.


Orice magazin de furnituri care comercializeaza matele pretioase si pietre pretioase are nevoie de autorizaţie eliberata de către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor pe perioadă nedeterminată, vizată anual de către aceasta. 

Alte metale care pot fi utilizate în aliajul de argint sunt  zinc, platină și germaniu. Poate fi dăugat siliciu sau bor pentru a îmbunătăți proprietățile metalului. Deși aceste metale pot îmbunătăți rezistența argintului in timp, aliajul cel mai des folosit este cuprul!
Sus In jos
http://www.breslo.ro/Shop/accesoriimargele
 
Argint tibetan
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Handmade Art & Craft :: Materiale in handmade-
Mergi direct la: